Obchody Święta Chrztu Polski w naszej szkole

 To święto jest nowe, ustanowił je Sejm Rzeczypospolitej Polskiej 22 lutego 2019,  3 kwietnia 2019 przyjął Senat, a 4 kwietnia 2019 podpisał  Prezydent - tak doszło do ustanowienia nowego święta państwowego - Święta Chrztu Polski. Dzień świąteczny ustalono na 14 kwietnia, gdyż najprawdopodobniej tego dnia, 966 roku, odbył się chrzest Polski, uznawany za początek bytu Państwa Polskiego.  Ustanowienie nowego święta państwowego uzasadnia się koniecznością podkreślenia doniosłości decyzji Mieszka I, która miała fundamentalne znaczenie dla rozwoju naszej Ojczyzny - włączenie państwa polskiego do grona chrześcijańskich nowoczesnych krajów oraz szybkiego rozwoju i wzrostu znaczenia wśród państw Europy.
Wychowankowie przedszkola i uczniowie naszej szkoły dali wyraz swoim uczuciom patriotycznym przygotowując prace plastyczne związane z początkami państwa polskiego i Chrztem Polski, które zostały wyeksponowane na gazetce szkolnej.

W celu przybliżenia okoliczności powstania państwa polskiego oraz przyjęcia chrztu przez pierwszego historycznego władcę Polski odbyło się głośne czytanie “Legendy o Lechu, Czechu i Rusie” z książki “Legendy Polskie” Agnieszki Frączek, a także książki Elizy Piotrowskiej “Chrzest Polski i woja Mściwoja”. Uczniowie po wysłuchaniu legendy i opowieści obejrzeli prace wykonane przez swoich kolegów i koleżanki.
Podjęte działania służą podtrzymywaniu poczucia tożsamości narodowej oraz przygotowaniu młodego człowieka do aktywnego i odpowiedzialnego uczestnictwa w życiu społecznym.

P. Bączek-Obara

Podczas realizacji uroczystości został wykorzystany aparat fotograficzny i nagłośnienie pozyskane w ramach projektu Laboratoria Przyszłości.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zdalne nauczanie NOWOŚĆ
Pobierz niezbędne materiały do pracy w domu. Zapoznaj się ze szczegółami zdalnego nauczania!
ZOBACZ
Ostatnie artykuły
Tagi
Dane kontaktowe
Zespół Szkolno-Przedszkolny w Woli Mędrzechowskiej
  • 14 643 77 82
  • zsp@zspwolamed.pl
Skip to content