Bezpieczne korzystanie z internetu przez dzieci

Drodzy Rodzice – Internet to jedno z najważniejszych mediów ma wiele zalet, niestety może być wykorzystywany również do szkodliwych, złośliwych czy przestępczych działań. Na zagrożenia występujące w Sieci narażone są przede wszystkim dzieci. Dlatego szczególnie ważną rolę odgrywają rodzice i opiekunowie najmłodszych, którzy mogą i powinni być dla dziecka nauczycielami w zakresie korzystania z Internetu.

 • Odkrywaj świat Internetu razem z dzieckiem: bądź pierwszą osobą, która zapozna dziecko z możliwościami Sieci, razem poszukajcie ciekawych i przyjaznych dzieciom i młodzieży stron.
 • Naucz dziecko podstawowych zasad bezpieczeństwa w Internecie: powiedz co można i czego nie wolno robić, w co można wierzyć, a na co należy uważać. Przypomnij o etykiecie – kodeksie dobrego zachowania w Internecie
 • Rozmawiaj z dziećmi o ryzyku pozyskiwania przyjaciół w Internecie, o konieczności umawiania się z nieznajomymi tylko w obecności dorosłych.
 • Naucz dziecko krytycznego podejścia do informacji przeczytanych w Sieci, ponieważ nie wszystkie są wiarygodne. Bądź wyrozumiały dla swojego dziecka, które popełniło błędy, bo tylko wtedy przyjdzie do ciebie ze swoimi problemami.
 • Zgłaszaj nielegalne i szkodliwe treści: wszyscy musimy wziąć odpowiedzialność za nieodpowiednie i nielegalne treści w Internecie i zgłaszać wszelkie przestępstwa.
 • Poznaj sposoby korzystania z Internetu przez Twoje dziecko. Przyglądaj się, jak Twoje dziecko korzysta z Internetu, jakie strony lubi oglądać i jak zachowuje się w Sieci. Staraj się poznać znajomych, z którymi dziecko koresponduje za pośrednictwem Internetu. Ustalcie wspólnie zasady pracy z komputerem i Internetem.
 • Pamiętaj o zainstalowaniu programu antywirusowego oraz filtrującego szkodliwe treści.
 • Skonfiguruj również ustawienia bezpieczeństwa w urządzeniu mobilnym (smartfonie), z którego korzysta Twoje dziecko. W przypadku tabletów i smartfonów z systemem Android warto odpowiednio skonfigurować Google Play, przeglądarkę oraz aplikację serwisu YouTube. W nowszych wersjach systemu istnieje także możliwość stworzenia profilu ograniczonego, który będzie stanowił bezpieczną przestrzeń dla dziecka.
 • Ustal ramy czasowe spędzania dziecka przy komputerze. Nie przedłużaj wyznaczonego czasu. Bądź konsekwentny i stosuj zasadę: najpierw obowiązki, potem przyjemności.

Zasady bezpiecznego korzystania z internetu dla ucznia:

 • Korzystaj z oprogramowania antywirusowego. Strzeż się wirusów.
 • Otwieraj wiadomości tylko od znajomych osób.
 • Ostrożnie pobieraj pliki z sieci.
 • Unikaj klikania w nieznane linki i załączniki w wiadomościach e-mail.
 • Nie podawaj w sieci danych osobowych ani haseł, nie wysyłaj swoich zdjęć.
 • Chroń swoje konta na serwisach społecznościowych. Jeśli korzystasz z serwisów społecznościowych, zadbaj o odpowiednie ustawienia prywatności. Im mniej informacji udostępniasz osobom postronnym, tym lepiej.
 • Stosuj trudne do odgadnięcia hasła, które są kombinacją liter i cyfr. W różnych serwisach posługuj się różnymi hasłami.
 • Nie pozwalaj na zapamiętywanie przez przeglądarkę haseł do poczty elektronicznej i serwisów, z których korzystasz — w przeciwnym razie każda osoba pracująca na tym komputerze będzie mogła zalogować się na Twoje konto. Po skończonej pracy wyloguj się — inaczej ktoś może się pod Ciebie podszyć.
 • Sprawdzaj, czy strona, do której się logujesz, ma zabezpieczenie SSL.
 • Pamiętaj, że osoba po drugiej stronie nie musi być tym, za kogo się podaje.
 • Szanuj innych w sieci. Pamiętaj, by traktować innych z szacunkiem. Swoje zdanie wyrażaj, nie obrażając nikogo. Nie reaguj agresją na agresję. Nie wyzywaj, nie obrażaj nie hejtuj.
 • Czytaj regulaminy. Zwracaj uwagę na komunikaty pojawiające się w trakcie pobierania programów, gier i aplikacji na telefony komórkowe i smartfony. Możesz się z nich dowiedzieć, do jakich Twoich danych żąda dostępu pobierana usługa. Uważaj, na co wyrażasz zgodę.
 • Przestrzegaj prawa. Pamiętaj, że regulacje prawne obowiązują również w sieci.
 • W razie wątpliwości odnośnie do tego, jak w danej sytuacji postąpić, poproś o radę swoich rodziców lub innych dorosłych, którym ufasz. W sytuacjach zagrożenia online możesz również zadzwonić pod numer 116 111.
 • Korzystaj z umiarem z Internetu. Zbyt długie korzystanie z komputera, tabletu czy smartfona może zaszkodzić Twojemu zdrowiu i pogorszyć kontakty ze znajomymi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zdalne nauczanie NOWOŚĆ
Pobierz niezbędne materiały do pracy w domu. Zapoznaj się ze szczegółami zdalnego nauczania!
ZOBACZ
Tagi
Dane kontaktowe
Zespół Szkolno-Przedszkolny w Woli Mędrzechowskiej
 • 14 643 77 82
 • zsp@zspwolamed.pl
Skip to content