Program “Być jak Ignacy”

W tym roku szkolnym uczniowie kl. VI, należący do koła geograficznego, biorą udział w VIII edycji programu oświatowego dla szkół podstawowych Być jak Ignacy, którego organizatorem jest Fundacja PGNiG im. Ignacego Łukasiewicza. Zadania tej edycji są poświęcone energii konwencjonalnej i odnawialnej.

Jak działa maszyna parowa? Tego dowiedzieli się nasi uczniowie podczas pierwszego etapu programu.
Jak wykorzystać dobrze znaną nam parę wodną??? My na lekcjach udowadnialiśmy, że gorąca jest w stanie wprawić obiekty w ruch. W tym celu wykorzystaliśmy puszkę. Szukaliśmy też sposobu na ostudzenie silnika parowego, a uczniowie tworzyli i weryfikowali hipotezy.
Poniżej kilka zdjęć z naszych zajęć.

ByćJakIgnacy #wyzwanieignacego

MuzeumDrogownictwawSzczucinie

26 października uczniowie klasy VI wybrali się do @Muzeum Drogownictwa w Szczucinie. Zwiedzanie to było uzupełnieniem lekcji przeprowadzonej w ramach edukacyjnego programu Być jak Ignacy. Poruszaliśmy tematy związane z maszyną parową. W wycieczce wzięli udział także uczniowie klasy VII. Film wprowadzający w historię rozwoju dróg w Polsce, uruchomiony model maszyny parowej, parowozy, a także inne pojazdy związane z drogownictwem niezwykle interesowały naszych uczniów. Bardzo dziękujemy Panu przewodnikowi za opowieści pełne pasji i wyczerpujące odpowiedzi na nasze pytania. Czujemy, że to miejsce odwiedzimy jeszcze wiele razy.

ByćJakIgnacy #wyzwanieignacego

Na kolejnych październikowych zajęciach, członkowie koła geograficznego wytrwale realizowali zadania II etapu programu Być jak Ignacy Dotyczyły one energii gazowej. Uczniowie poznali właściwości dwutlenku węgla, dowiedzieli się jak powstają paliwa kopalne. Wykonywali własny przekrój geologiczny. Oj działo się 🙂 i emocji było wiele…
Na podsumowanie miesiąca powstała także gazetka szkolna prezentująca działania podjęte przez naszych zdolnych uczniów.

ByćJakIgnacy #wyzwanieignacego #PGNIGSwarzów #PodziemnyMagazynGazuwSwarzowie

Ostatni dzień października pozostanie na długo w naszej pamięci.
Uczniowie klasy VI, którzy poznają konwencjonalne źródła energii na kole geograficznym, wraz z uczniami klasy VII uczącymi się o budowie geologicznej Polski wzięli udział w wyjeździe do Podziemnego Magazynu Gazu w Swarzowie.
Pan Tomasz pokazał nam ścieżkę jaką pokonuje gaz ziemny od momentu wydobycia, poprzez jego osuszanie i przygotowanie do dalszego przesyłu. Dowiedzieliśmy się również jaką drogę pokonuje gaz, który jest magazynowany.
Dziękujemy Panu Tomaszowi, a także Panu Pawłowi, dzięki któremu ten wyjazd doszedł do skutku.
Jesteśmy bardzo zadowoleni!

Next

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zdalne nauczanie NOWOŚĆ
Pobierz niezbędne materiały do pracy w domu. Zapoznaj się ze szczegółami zdalnego nauczania!
ZOBACZ
Ostatnie artykuły
Tagi
Dane kontaktowe
Zespół Szkolno-Przedszkolny w Woli Mędrzechowskiej
  • 14 643 77 82
  • zsp@zspwolamed.pl
Skip to content