I semestr 2023/24 z Laboratorium Przyszłości

Laboratoria Przyszłości to inicjatywa edukacyjna realizowana przez Ministerstwo Edukacji
i Nauki we współpracy z Centrum GovTech w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. To projekt skierowany do szkół podstawowych, którego celem jest kształtowanie kompetencji kreatywnych
i technicznych wśród uczniów.

Nasza szkoła w roku 2022 przystąpiła do programu Laboratorium Przyszłości i otrzymała środki na realizację tego projektu. Uzyskane środki pozwoliły na zakup nowoczesnego sprzętu, który umożliwił uczniom rozwijać zainteresowania w ramach obowiązkowych zajęć edukacyjnych, a także w ramach zajęć pozalekcyjnych i innych form rozwijania umiejętności.

W I półroczu 2023/2024 roku szkolnego w ramach programu Laboratorium Przyszłości  zostały przeprowadzone zajęcia z wykorzystaniem sprzętu zakupionego w ramach powyższego projektu. Pierwszym i podstawowym sprzętem, z którego każdego dnia korzystamy w naszych klasach są tablice multimedialne. Umożliwiają one zapisywanie przydatnych informacji, rysowanie czy też rozwiązywanie zadań z różnych przedmiotów oraz odtwarzanie multibooków na zajęciach przedmiotowych.

Kolejnymi narzędziami do świetnej zabawy, ale też nauki i kształtowania nowych umiejętności są: aparat fotograficzny Canon z akcesoriami, gimbal do smartfonów, mikroport Boya, zestaw studyjny SOFTBOX, statyw ARKAS, mikrofon nakamerowy, które wykorzystane zostały
do uwiecznienia różnych uroczystości szkolnych, wycieczek i wyjazdów, konkursów, akcji społecznych i projektów realizowanych w szkole. Uczniowie prezentowali swoje uzdolnienia, rozwijali swoje umiejętności sceniczne, wokalne, jak również rozwijali kompetencje cyfrowe oraz uczyli się świadomie i odpowiedzialnie rejestrować obraz i dźwięk.

Na lekcjach informatyki odbyły się lekcje robotyki i programowania z wykorzystaniem robotów Qoopers i Cue. To idealny zestaw startowy do nauki robotyki, który daje nieograniczone możliwości kreatywnego projektowania. Uczniowie kierowali za pomocą intuicyjnych, graficznych aplikacji, które obsługiwali z poziomu laptopa. Wykorzystane na zajęciach roboty edukacyjne
były dla uczniów świetną zabawą i nauką.

Podobnie zestaw Pociąg Intellino rozwijał u naszych uczniów kreatywność i logiczne myślenie poprzez zabawę i tworzenie własnych projektów oraz naukę programowania.

Drukarka 3D jako narzędzie służące do nauki jak i zabawy pozwoliło uczniom nabyć kolejne umiejętności oraz sprawiło im wiele radości i satysfakcji zaprojektowanie oraz wydrukowanie ramek na zdjęcia. Dzięki technologii druku 3D uczniowie mieli możliwość udziału w kreatywnych i innowacyjnych zajęciach.

Na potrzeby przechowywania pozyskanego sprzętu korzystano także z zakupionego stolika meblowego z szafką i pojemnikami na drukarkę 3D.

Zakupiony w ramach programu Laboratoriów Przyszłości sprzęt odpowiada potrzebom naszej szkoły, jest i będzie w przyszłości wykorzystywany na lekcjach obowiązkowych do realizacji podstawy programowej, a także na zajęciach dodatkowych oraz kołach zainteresowań. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zdalne nauczanie NOWOŚĆ
Pobierz niezbędne materiały do pracy w domu. Zapoznaj się ze szczegółami zdalnego nauczania!
ZOBACZ
Ostatnie artykuły
Tagi
Dane kontaktowe
Zespół Szkolno-Przedszkolny w Woli Mędrzechowskiej
  • 14 643 77 82
  • zsp@zspwolamed.pl
Skip to content