Zadanie konkursowe:
Zadaniem uczestników konkursu jest stworzenie pracy konkursowej inspirowanej przynajmniej jednym z czterech obrazów Matejki z kolekcji Zamku Królewskiego:
“Batory pod Pskowem”, “Kazanie Skargi”, “Rejtan. Upadek Polski” i “Konstytucja 3 maja 1791”.
Chodzi o to, by zainspirować się konkretnym obrazem, dwoma, trzema albo nawet wszystkimi i puścić wodze fantazji…
Uczestnicy mogą tworzyć prace w następujących kategoriach:
- Uczniowie klas 1-3 – tradycyjna praca plastyczna lub komiks. W obu przypadkach można wykorzystać dowolną technikę manualną.
- Uczniowie klas 4-6 – tradycyjna praca plastyczna (z wykorzystaniem dowolnej techniki manualnej) lub krótka forma filmowa do dwóch minut.
Zachęcamy aby zainspirować się materiałami dostępnymi:
- Twoja najpiękniejsza lekcja historii, realizowanych przez Muzeum stacjonarnie w jego siedzibie (https://www.zamek-krolewski.pl/przedszkola-i-szkoly)
– polecane są następujące lekcje: W pracowni Jana Matejki dla klas 1-3, Jan Matejko maluje historię dla uczniów od klasy 4,
- Królewska Szkoła on-line, realizowanych przez Muzeum za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej (https://www.zamek-krolewski.pl/strona/edukacja/651-lekcje-krolewska-szkola-line)– polecana jest lekcja Witaj majowa jutrzenko, czyli
o Konstytucji 3 maja i Janie Matejce. - W pierwszym etapie nauczyciele/koordynatorzy konkursu w instytucjach biorących udział w konkursie wyłaniają maksimum trzy prace dla każdej z dwóch kategorii wiekowych i dwóch formalnych (wynikających z wykorzystanej techniki). Daje to możliwość nadesłania maksimum 12 prac: – 6 z klas 1-3 – (3 tradycyjnych prac i 3 komiksów) oraz 6 z klas 4-6 (3 tradycyjnych prac i 3 prac filmowych). Instytucji zgłaszającej. Instytucje nie są zobowiązane do gradacji prac i wskazywania pierwszego, drugiego oraz trzeciego miejsca.
- Prace konkursowe należy składać w szkole do 5 kwietnia 2023r.
- Przeprowadzenie konkursu dla klas obydwóch kategorii wiekowych oraz formalnych jest dobrowolne.
- Każdy uczestnik za pośrednictwem szkoły może złożyć jedną pracę, nie zgłaszaną wcześniej do innych konkursów.
- Nie przyjmujemy prac niepodpisanych lub niezwiązanych z tematyką konkursu.
- W ocenie prac konkursowych zostaną uwzględnione następujące kryteria: zgodność z tematem, estetyka wykonania, pomysłowość, kreatywność.
- Wraz z pracą należy wysłać wymagane zgody i kartę zgłoszeniową.
- Prosimy aby nie składać ani nie zwijać plastycznych prac konkursowych.
Rozstrzygnięcie:
- Konkurs zostanie rozstrzygnięty przez jury składające się z pracowników Działu Edukacji, powołane przez organizatora. W etapie finałowym zostaną wybrane zwycięskie prace dla każdej kategorii oraz zostaną przyznane wyróżnienia. Autorzy trzech najwyżej ocenionych prac otrzymają atrakcyjne nagrody rzeczowe. Informacja o wynikach zostanie opublikowana na stronie Zamku 19 V 2023 r.
- Autorzy/zespoły autorskie dwunastu wyróżnionych prac zostaną uhonorowani/e nagrodami uczestnictwa w konkursie. Wszyscy laureaci zostaną zaproszeni na uroczystą galę finałową w Zamku Królewskim w Warszawie, planowaną na 2 czerwca 2022 r. w czasie której zostaną rozdane nagrody. W ramach gali zaplanowane jest atrakcyjne zwiedzanie Zamku.
W gali mogą wziąć udział poinformowani mailowo bądź telefonicznie laureaci wraz
z opiekunem. O wszelkich zmianach w organizacji konkursu i gali organizator będzie informował opiekunów uczestników.
Pytania należy kierować do szkolnego koordynatora – P. Pauliny Bączek-Obara
Dodaj komentarz