Czy wiecie, że 17 lutego obchodzimy Dzień Kota?
Święto przywędrowało do nas z Włoch i cieszy się coraz większą popularnością w Polsce.
Z każdym rokiem przybywa działań, projektów, wydarzeń związanych z tym nietypowym dniem.
Kilka ciekawostek związanych z kotami:
I. Pierwszy to słynny naukowy kot Mačak
„Tego wieczoru — pisał pod koniec swojego życia genialny naukowiec i wynalazca Nikola Tesla — gładziłem po grzbiecie kota, kiedy zaobserwowałem, że jego futro jeży się, a moja dłoń przesuwająca się po jego grzbiecie wywołuje snopy iskier. Mój ojciec wyjaśnił mi, że to prąd — taki sam, jaki obserwuję w błyskawicy podczas burzy. Pamiętam jak mama się oburzyła «Przestań głaskać tego kota — zrugała mnie — Jeszcze się zapali!» ”
II. Kot opowiada o nauce
Był kot Tesli, no to teraz czas na innego słynnego naukowego kota – Kota Einsteina!
„Któregoś dnia poproszono Alberta Einsteina, by wyjaśnił, czym jest radio.
– Widzicie, telegraf jest rodzajem bardzo, bardzo długiego kota. Naciskacie jego ogon w Nowym Jorku, a jego głowa miauczy w Los Angeles. Rozumiecie? I radio działa na tej samej zasadzie: wysyłacie sygnały stąd, a odbierają je tam. Jedyną różnicą jest to, że nie ma kota”.
III. A oto najstarszy kot w Krakowie! Muzeum Archeologiczne w Krakowie ma cenny eksponat – mumię kota!
„Mumia kota została starannie zawinięta w nasączone żywicą bandaże, których krzyżujące się paski tworzą geometryczny wzór. Górną część uformowano na kształt głowy zwierzęcia z zaznaczonymi szczegółami, takimi jak oczy, nos i odstające uszy. Badania RTG wykazały, że pod bandażem znajduje się niezabalsamowany szkielet kota usztywniony patyczkiem, w celu zapewnienia mumii sztywności.”
W naszej szkole w ramach obchodów Dnia Kota uczniowie klas 4 – 6 rozwiązywali różne zagadki i zadania matematyczne związane oczywiście z … kotami.
Do udokumentowania wydarzenia wykorzystano sprzęt pozyskany w ramach programu
Laboratoria Przyszłości.
Dodaj komentarz